Πεζοπορία στο Ξηροβούνι

13 Μάρτιος 2018

Με τους μαθητές της Δ, Ε , Στ τάξης είχαμε την πρώτη εξόρμηση υποδεχόμενοι την Άνοιξη. Μας συνόδευσε ο οδηγός βουνού κ. Κουνής Στέφανος κ ο κ. Στέργιος , μέλος της Ομάδας Διάσωσης Ν.Αρτάκης. Και φυσικά ο υπέροχος, αξιολάτρευτος Pablo, που χάρηκε εξίσου την όλη εξόρμηση στο δάσος. Ο καιρός καταπληκτικός, η θέα μαγευτική, καθώς στο ξέφωτο όπου ξεκουραστήκαμε και κάναμε πικ- νικ, είχαμε απεριόριστη θέα . Αιγαίο, Ευβοϊκός, Παρνασσός, Χτυπάς. Η πιο έντονη στιγμή των παιδιών , όταν ανακάλυψαν χιόνι σε κάποια σκιερά σημεία. Απέραντη χαρά . Κάποιοι μάλιστα το μάζεψαν σε σακούλες, η και…..τάπερ να το μεταφέρουν σπίτι τους να το δείξουν στους γονείς τους! Πολλοί μαθητές στην επιστροφή ,ζητούσαν να το επαναλάβουμε κ μάλιστα να κατασκηνώσουμε στο δάσος. Το επόμενο ραντεβού μας , ανανεώνεται για μετά το Πάσχα, να παίξουμε, να χαρούμε, να φτιάξουμε κατασκευές από υλικά της φύσης, να μαζέψουμε βότανα για να φτιάξουμε το σαπουνάκι μας.

Ανυπομονούμε!!!

RSS Σχόλιων