ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ «Φυσικές Καταστροφές-Πολιτική Προστασία»

20211104 115226

Το σχολείο μας επισκέφτηκε ύστερα από πρόσκληση των τάξεων Β και Ε

ο υπεύθυνος της Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Στερεάς κ.Πολύζος Ζώης μαζί με το συνεργάτη του κ.Γκλάβα.

Η επίσκεψή τους είχε σκοπό την ενημέρωση και επιμόρφωση των μαθητών μας στις φυσικές καταστροφές και κυρίως στην πρόληψη και αντιμετώπιση των πυρκαγιών και των συνεπειών τους.

Η ανωτέρω δράση έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Δεξιοτήτων στη θεματική ενότητα<<Φυσικές καταστροφές-Πολιτική Προστασία>>..Αφού αναλύθηκε με οπτικοακουστικό υλικό η ενότητα αυτή στη συνέχεια οι μαθητές μας έκαναν πλήθος ερωτήσεων.Τελικός σκοπός της συγκεκριμένης μαθησιακής διδασκαλίας να αποκτήσουν οι μαθητές μας μια στάση ζωής φιλική και προστατευτική προς το περιβάλλον  και κατά συνέπεια τον ίδιο τον πλανήτη μας.

Ευχαριστούμε θερμά τον Κ.Ζώη και τον συνεργάτη του.

20211104 11524320211104 115237