Τα αστέρια της ευχής

Στα πλαίσια του προγράμματος αστέρι της ευχής 2022-2023 που διοργανώνεται από τον οργανισμό Make A Wish Ελλάδας, το σχολείο μας αποφάσισε να συνδράμει, ώστε να πραγματοποιηθεί η ευχή ενός παιδιού που πάσχει από μια σοβαρή ασθένεια. Οι μικροί μας μαθητές αγόρασαν αστέρια από τον οργανισμό, προσφέροντας έτσι τη δυνατότητα στον μικρό Παναγιώτη που πάσχει από σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 να πραγματοποιήσει την ευχή του, η οποία είναι να αποκτήσει έναν υπολογιστή Gaming, δηλαδή που να μπορεί να παίζει παιχνίδια που του αρέσουν.

Τα παιδιά μας ένιωσαν απέραντη χαρά και ευγνωμοσύνη που κατάφεραν να προσφέρουν τη βοήθειά τους σ’ ένα παιδί. Στόχος της δράσης αυτής λοιπόν ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές για το έργο που προσφέρει ο συγκεκριμένος οργανισμός, να ευαισθητοποιηθούν για το γεγονός ότι πολλά παιδιά δυστυχώς πάσχουν από προβλήματα υγείας, άλλα πιο σοβαρά κι άλλα λιγότερο σοβαρά αλλά εξίσου σημαντικά, να γνωρίσουν και να συνειδητοποιήσουν πόσο σημαντική είναι η αξία της προσφοράς.