Παίζοντας μαθαίνω να κυκλοφορώ.

Η Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Βορείου Αιγαίου και η Τροχαία Μυτιλήνης πραγματοποίησαν ενημερωτική δράση σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, την Τρίτη 19-03-2019ί στο σχολείο. Μέσα από μια κατατοπιστική παρουσίαση με σήματα, βίντεο, ερωταπαντήσεις και διαδραστική συμμετοχή, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη σωστή οδική συμπεριφορά. Η ψυχολόγος της αστυνομίας έδωσε μεγάλη σημασία στη συναισθηματική κατάσταση των οδηγών και στον έλεγχο των συναισθημάτων μας όταν είμαστε στον δρόμο.

Έπειτα οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα πρωτότυπο παιχνίδι σε ειδικό τάπητα  στην αυλή του σχολείου σχετικό με την κυκλοφοριακή αγωγή. Επίσης, προσφέρθηκαν επιτραπέζια παιχνίδια στο σχολείο, έτσι ώστε από μικροί να κατανοήσουμε τη σπουδαιότητα της σωστής οδικής και οδηγικής στάσης.