ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Με αφορμή μια ενότητα στη Γλώσσα που μιλήσαμε για τα μουσεία, αποφασίσαμε να φέρουμε παλιά πράγματα που χρησιμοποιούσαν οι γιαγιάδες μας και οι γονείς μας για να τα δείξουμε στην τάξη. Τελικά μαζεύτηκαν αρκετά αντικείμενα και  σκεφτήκαμε να οργανώσουμε μια λαογραφική έκθεση για τα παιδιά και τους γονείς. Έτσι την Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2019 τα παιδιά  έφτιαξαν τις προσκλήσεις τους για τις τάξεις και τους γονείς τους, καθώς και αφίσες που βάλαμε στο χώρο του σχολείου. Τις προηγούμενες μέρες τοποθετήσαμε τα μπακίρια, το ηνί, τα σίδερα κάρβουνου και πολλά άλλα μικροαντικείμενα και περιμέναμε τους καλεσμένους μας με τη σειρά για να τους ξεναγήσουμε. Είχαμε χωριστεί σε ομάδες και η κάθε ομάδα είχε αναλάβει να ξεναγήσει μία τάξη. Τα παιδιά το χάρηκαν πολύ, αλλά και οι γονείς μας ενθουσιάστηκαν. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία και χαρήκαμε πολύ που είχαμε τόσο κόσμο στην τάξη μας που καμάρωνε την έκθεση που είχαμε οργανώσει. Στο τέλος ο κάθε μαθητής ανέλαβε να κεράσει και τους γονείς του χυμό, αλλά και τα παιδιά των τάξεων με χυμούς και μπισκοτάκια.

Οι μαθητές της Β΄τάξης