Πρόγραμμα του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας, «Καλλίπολις»

Με το σύνθημα « Η πρόληψη είναι υπόθεση όλων! Γινόμαστε εμείς η αλλαγή που θέλουμε να δούμε στον κόσμο», την Τετάρτη 11 Μαΐου 2022 οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας, Π.Ε. Αχαΐας, «Καλλίπολις», στο χώρο του σχολείου μας. Τα θέματα του προγράμματος ήταν «Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο» και «Πρόληψη εξαρτησιογόνων ουσιών, αλκοόλ – καπνός». Στόχος του προγράμματος ήταν να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σε θέματα πρόληψης των εξαρτήσεων μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και ρόλους. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Συνεργάστηκαν σε ομάδες και πήραν τις δικές τους αποφάσεις.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κολλιόπουλος Βασίλης, Τζηραλή Κανέλα
St 2