Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ ΔΡΑΜΑΣ | Κατηγορία Σημαντικές Ημέρες | , στις 09-03-2018

Σήμερα πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας ενημερωτικές δράσεις για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο στις 6 Μαρτίου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για τις μορφές του bullying,τις συνέπειες που έχει στο παιδί “θύμα” αλλά και πως πρέπει να αντιδράσουν στην περίπτωση που βρεθούν μπροστά σε ένα ανάλογο περιστατικό εκφοβισμού. Στην συνέχεια παρακολουθήσαμε ταινίες μικρού μήκους που δημιούργησαν μαθητές από άλλα σχολεία σχετικές με τον σχολικό εκφοβισμό. Τέλος φτιάξαμε κολάζ με το σύνθημα “ΌΧΙ ΣΤΗΝ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΙΛΙΑ”.