Εδώ Πολυτεχνείο!

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ ΔΡΑΜΑΣ | Κατηγορία Γιορτές | , στις 16-11-2018

Παραμονές της επετείου για το Πολυτεχνείο και οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην γιορτή με ποιήματα, τραγούδια καθώς και το χρονικό της εξέγερσης. Παράλληλα παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικά βίντεο με ιστορικό περιεχόμενα για τα γεγονότα εκείνης της μέρας. Στην συνέχεια ασχοληθήκαμε με χειροτεχνίες και κατασκευές βασισμένες στο κυρίαρχο νόημα της γιορτής που δεν είναι άλλο από την Ειρήνη, την Δημοκρατία και την Ελευθερία!