4η Μαθητική Ημερίδα Πληροφορικής

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ ΔΡΑΜΑΣ | Κατηγορία Νέες Τεχνολογίες | , στις 11-05-2017

Για 4η συνεχόμενη χρονιά η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Α.Μ.Θ καθώς και οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης διοργάνωσαν την 4η Μαθητική Ημερίδα Πληροφορικής στις 11 Μαίου στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας. Σκοπός της ημερίδας αυτής ήταν να προβληθούν δράσεις που έγιναν στα σχολεία σχετικά με την Πληροφορική. Το Δημοτικό Σχολείο Μικρόπολης παρά το γεγονός ότι δεν διαθέτει εκπαιδευτικό πληροφορικής συμμετείχε στην συγκεκριμένη ημερίδα και οι μαθητές μαζί με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό της τάξης παρουσίασαν ένα on-line διαδραστικό παιχνίδι γνώσεων, που δημιούργησαν μέσω διαδικτυακής εφαρμογής, στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning. Κάθε παρόμοια πρωτοβουλία είναι ένα ακόμα βήμα στην εξέλιξη της εκπαίδευσης και την προώθηση των Νέων Τεχνολογιών στην εκπαιδευτική διαδικασία. Επιπλέον, προβάλλουν τις δράσεις των σχολείων στην υπόλοιπη εκπαιδευτική κοινότητα και δημιουργούν αισθήματα ικανοποίησης και αυτοπεποίθησης στους μαθητές.

IMG_0838 - Αντιγραφή IMG_0841 - Αντιγραφή IMG_0860 - Αντιγραφή IMG_0869 IMG_0871