Συμμετοχή στον Πανέβριο Διαγωνισμό Ρομποτικής «Εβrobotics 2024» -11 Απριλίου-

Η συμμετοχή στον Πανέβριο Διαγωνισμό Ρομποτικής «Εβrobotics 2024» για τους μαθητές/τριες των Ε & ΣΤ τάξεων του Σχολείου μας ήταν μια συναρπαστική εμπειρία.  Με τη χρήση του Lego Wedo 2.0 και την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ. Καλοτραπέζη Θεολόγου κατάφεραν να κατασκευάσουν ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκινητάκι.  Στην ενδιαφέρουσα αυτή  διαδρομή  αντιμετώπισαν αρκετές προκλήσεις… Στην πρώτη κατασκευή, το ρομποτάκι  είχε προβλήματα στο να στρίβει, αλλά παρόλα αυτά έκανε μπρος-πίσω κινήσεις και έβγαζε ήχο. Στη δεύτερη προσπάθεια, αν και μπορούσε να στρίβει, είχε προβλήματα με την αντικατάσταση των μπαταριών και το ύψος του, που το έκανε μη προσβάσιμο σε ορισμένες επιφάνειες.  Ωστόσο, με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού και τη δημιουργικότητα της ομάδας, κατάφεραν να το οδηγήσουν στο τελικό του σχέδιο, όπου και λειτούργησε ομαλά.  Η διαδικασία προγραμματισμού του ρομπότ ήταν δύσκολη και απαιτητική, αλλά μετά από πολλές δοκιμές, σχεδιασμούς και αναλύσεις, η ομάδα μας δημιούργησε το δικό της τηλεκατευθυνόμενο αυτοκινητάκι.  Το πιο αστείο στοιχείο της εμπειρίας τους, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, ήταν η “διαμάχη” για τον ήχο που θα έπαιζε το ρομπότ. Τελικά, ο ήχος αποφασίστηκε να επιλεγεί με ψηφοφορία των μελών της ομάδας. Αν και στην πορεία συνάντησαν αρκετές προκλήσεις, η συνεργασία και η δημιουργικότητά τους βοήθησαν στο να ξεπεραστεί κάθε εμπόδιο.

ρομποτικη 2 ρομποτικη 3 ρομποτικη

Συγχαρητήρια στους μαθητές\τριες των σχολείων που συμμετείχαν στον 1ο Πανέβριο Διαγωνισμό Ρομποτικής «Εβrobotics 2024» και στους εκπαιδευτικούς τους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο 1ο Δ.Σ. Σουφλίου και στους διοργανωτές, για την άψογη διοργάνωση του διαγωνισμού.