Γιορτή της κρέπας στους Μεταξάδες

Φεβ 20207

Η γιορτή της κρέπας είναι 2 Φεβρουαρίου και γιορτάζεται κάθε χρόνο. Λέγεται «La chandeleur» και είναι η γιορτή των κεριών. Συμπίπτει με την Υπαπαντή, 40 μέρες μετά τη γέννηση του Χριστού. Σύμφωνα με τις παραδόσεις, οι Γάλλοι έκαναν κρέπες με το τελευταίο αλεύρι από την περσινή σοδειά. Πετούσαν την κρέπα με το τηγάνι στο δεξί χέρι και στο αριστερό κρατούσαν ένα χρυσό νόμισμα. Αν η κρέπα έπεφτε κανονικά στο τηγάνι θα είχαν καλή σοδειά και ευτυχία όλη την επόμενη χρονιά!

Την Τρίτη 4 Φεβρουαρίου η δασκάλα των γαλλικών κ. Νατάσσα Μίτσκα και οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων γιόρτασαν και αυτοί με τη σειρά τους. Έφεραν κρέπες από το σπίτι τους, έφτιαξαν στο σχολείο, κέρασαν όλους τους μαθητές και στο τέλος απόλαυσαν τις νοστιμότατες κρέπες. Και του χρόνου!

από κάτω από: ΑΡΧΙΚΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή της κρέπας στους Μεταξάδες

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Kατηγορίες

Φεβρουάριος 2020
« Ιαν   Μαρ »

7/2: Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο
Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day) εορτάζεται κάθε χρόνο στις 7 Φεβρουαρίου. Καθιερώθηκε με πρωτοβουλία της Ευρωπαίας Επιτρόπου Βιβιάν Ρέντινγκ, με σκοπό να ευαισθητοποιήσει το κοινό και ιδιαίτερα τα νέα παιδιά για τους κινδύνους που ενυπάρχουν στον κυβερνοχώρο.
   - Σχετικές αναρτήσεις