ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ

Από τις 4 έως τις 10 Μαΐου ζητάμε Όλοι οι φίλοι μας να πάνε σχολείο!

WWW.DOWNVIDS.NET-ΑctionAid Hellas- Στείλε όλους τους φίλους μου σχολείο 2014

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;

Πρόκειται για μια εβδομάδα γεμάτη εκδηλώσεις και δράσεις μαθητών, οι οποίες πραγματοποιούνται κάθε άνοιξη, κυρίως από σχολεία, σε πάνω από 100 χώρες στον κόσμο. Κατά την εβδομάδα αυτή τα παιδιά υπενθυμίζουν με δημιουργικούς και γεμάτους φαντασία τρόπους στους ηγέτες του κόσμου τις δεσμεύσεις τους σχετικά με την εκπαίδευση και προωθούν το μήνυμα για την ουσιαστική κατοχύρωση του δικαιώματος πρόσβασης στην εκπαίδευση κάθε παιδιού. Πάνω από 10 εκατομμύρια παιδιά παγκοσμίως παίρνουν μέρος κάθε χρόνο στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την εκπαίδευση!

Οι μαθητές των τάξεων Α΄, Ε΄ και Στ΄ συμμετείχαν στην παγκόσμια αυτή εβδομάδα δημιουργώντας τη δική τους αλυσίδα με χάρτινες φιγούρες, καθώς και μια ανθρώπινη αλυσίδα αλληλεγγύης στο προαύλιο του σχολείου.

SAMSUNG CAMERA PICTURES