ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΤΡΕΧΑΛΑ

Οι μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης του σχολείου μας με χαρά και ενθουσιασμό συμμετέχουν στον 3ο  Μαραθώνιο ανάγνωσης.  Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό  πρόγραμμα  με τίτλο “Βιβλιο- τρεχάλα Φιλαναγνωσίας”.

Το πρόγραμμα υλοποιείται με την έγκριση της Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης – Τμήμα Γ’ Μαθητικών Θεμάτων του Υπουργείου Παιδείας (αριθμός πρωτοκόλλου Φ. 14/900/1415/Γ1) και αποτελεί διαγωνισμό.

Το πρόγραμμα διενεργείται στο πλαίσιο της ευέλικτης ζώνης και των Καινοτόμων Δράσεων Πολιτισμού, Περιβάλλοντος, Αγωγής, Υγείας και Φιλαναγνωσίας και εστιάζει στις εξής θεματικές ενότητες: συναισθήματα, οικογένεια, ζωή, απώλεια, σχολικός εκφοβισμός, οδική ασφάλεια, παιδικές φοβίες, διατροφή, ρατσισμός, οικολογία, πολιτισμός, παράδοση, ανεργία, καθαριότητα, υγιεινή, κοινωνία, φιλία, Ιστορία, πολιτισμός, διαφορετικότητα, μουσική.

Ποιοι είναι οι στόχοι του προγράμματος;

–  καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στους μαθητές·

–   κατανόηση και ενστερνισμός από τους μαθητές των Καινοτόμων Δράσεων που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας·

–  δημιουργική έκφραση των μαθητών·

–   γνωριμία των μαθητών με σημαντικά έργα βραβευμένων Ελλήνων και ξένων συγγραφέων·

–   συναντήσεις των μαθητών με Έλληνες συγγραφείς·

–   έμπρακτη ενίσχυση του εκπαιδευτικού έργου των σχολείων και των ίδιων των εκπαιδευτικών.