Αρχείο ημέρας 19 Απριλίου 2016

«Πάμε Πακέτο» μέσω Skype με το 3/Θ Δημ. Σχολείο Μεγίστης (Καστελλόριζου) [αναδημοσίευση]

Αναδημοσιεύουμε αυτούσιο το άρθρο από το blog του Δημοτικό Σχολείο Ν. & Π. Λυκογιάννης Ν. Νικομήδειας, Λαζοχωρίου, Ταγαροχωρίου

ΣΥΝΔΕΣΗ SKYPE ΜΕ ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟΥ 19-4-16 006Μια πρωτότυπη συνομιλία γεμάτη εκπλήξεις, πραγματοποιήθηκε μέσω Skype, από τους μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας από τη Ν. Νικομήδεια με τους μαθητές και εκπ/κούς από το 3/Θ Δημ. Σχολείου Καστελλόριζου, την Τρίτη 19-4-2016 και ώρα 12:00. Η σύγχρονη τηλεδιάσκεψη με τη χρήση των ΤΠΕ, και στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Το νερό είναι υγεία», που εκπονούν οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας, χάρισε μεγάλη ικανοποίσηση σε μικρούς και μεγάλους. Αρχικά οι δεκαοχτώ μαθητές, που φοιτούν στο Δημ. Σχολείο του ακριτικού νησιού μας  στο νοτιανατολικότερο άκρο της χώρας μας, μας παρουσίασαν ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο για το νησί, που επιμελήθηκε ο δ/ντής του σχολείου κ. Γιώργος Σαμαράς, και μέσα από εισηγήσεις μαθητών του σχολείου του, γνωρίσαμε για τις ομορφιές, δραστηριότητες και ιδιαιτερότητες του μικρού Καστελλόριζου (Kastelo Rosso), που απέχει μόλις 800 μέτρα από τις ακτές της Τουρκίας και 4,5 ώρες ακτοπλοϊκά από τη Ρόδο.  Εμείς από την πλευρά μας παρουσιάσαμε το σχολείο μας, τα χωριά μας και την περιοχή μας γενικότερα, Στείλαμε όλη μας την αγάπη με το τραγούδι που δεσπόζει τη φετινή χρονιά «Ειν η Αγάπη μαγικό συστατικό», αλλά και με άλλα όπως «Γεια σου κύριε Μενεξέ» και τα κάλαντα του Λαζάρου, υπό την επιμέλεια της μουσικού μας κ. Δόξας Γουργουλιάτου.

ΣΥΝΔΕΣΗ SKYPE ΜΕ ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟΥ 19-4-16 007Η πιο δυναμική στιγμή της συνάντησης ήταν όταν ενώ γνωρίζαμε την ημέρα και ώρα της συνάντησής μας, καλέσαμε στο σχολείο της Ν. Νικομήδειας, από πριν το συνταξιούχο δάσκαλο κ. Πάπαρη Δημήτριο. Ο λόγος ήταν πως σε προηγούμενη τηλεφωνική συνομιλία μας με τον δ/ντή του Δ. Σχ. Καστελλόριζου, στην προσπάθεια να κανονιστούν οι κανόνες και τα πλαίσια της συνεργασίας των δύο σχολείων, ο δ/ντής κ. Γ. Σαμαράς που κατάγεται από τη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης, μου αποκάλυψε πως ο δάσκαλος που τον ενέπνευσε στα μαθητικά του χρόνια για να γίνει και ο ίδιος δάσκαλος, ήταν ο δάσκαλος κ. Πάπαρης Δημήτριος από τη Βέροια και πως εάν τον έβλεπα (εγώ ο γράφων), να του έδινα τους χαιρετισμούς του. (περισσότερα…)