Αρχείο ημέρας 1 Απριλίου 2016

Ολοκλήρωση προγράμματος του ιδρύματος Σ. Νιάρχος

IMG_20160325_105623Την Παρασκευή 1 Απριλίου 2016 ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα του ιδρύματος Σ. Νιάρχος που αφορούσε στην καλλιέργεια ενός υγιεινού τρόπου ζωής βασισμένο στη σωστή διατροφή και την καθημερινή άσκηση. Του προγράμματος επιμελήθηκε η γυμνάστρια κυρία Σίσυ Λεβεντάκη, η οποία ήρθε στο Καστελλόριζο και οργάνωσε τρία τμήματα γυμναστικής. Το πρώτο αφορούσε τους μαθητές και τις μαθήτριες των μικρότερων τάξεων του δημοτικού, το δεύτερο αφορούσε μαθητές και μαθήτριες των μεγαλύτερων τάξεων του δημοτικού καθώς και του Γυμνασίου και Λυκείου και το τρίτο ήταν τμήμα ενηλίκων στο οποίο συμμετείχαν κατά πλειοψηφία οι γονείς των μαθητών/ριων. Μέσα από το τρίμηνο αυτό πρόγραμμα, οι μαθητές/ριες μας έμαθαν με τη βοήθεια ειδικού διαιτολόγου να φροντίζουν για την ισορροπημένη καθημερινή τους διατροφή, είχαν την ευκαιρία να αποφορτίζονται καθημερινά από τη ρουτίνα του σχολικού προγράμματος μέσω της γυμναστικής και της ενασχόλησης με ομαδικές δραστηριότητες και διδάχθηκαν παραδοσιακούς χορούς από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Ως εκπαιδευτικοί θέλουμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας τόσο ως προς το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος που ανέλαβε την κάλυψη όλων των εξόδων του προγράμματος καθώς και για την προσφορά αθλητικού υλικού στο σχολείο, όσο και προς την κυρία Σίσυ Λεβεντάκη η οποία υπερέβη εαυτόν και χάρισε στους μαθητές μας ανεπανάληπτες εμπειρίες, που διαφορετικά -λόγω της νησιωτικότητας και των δυσκολιών που αυτή συνεπάγεται-, δε θα είχαν τη δυνατότητα να βιώσουν.