Αρχείο ημέρας 6 Οκτωβρίου 2014

Πρώτη Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώνεται πλέον ως Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η συγκεκριμένη μέρα  θα συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού/ συμπεριφορικού πεδίου που όμως θα υλοποιείται βιωματικά μέσα από το Σχολικό Αθλητισμό.

Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2014-2015 είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι». Στα πλαίσια αυτού του άξονα προβλήθηκαν βίντεο σχετικά με τον ρατσισμό και τη βία και πραγματοποιήθηκαν μαζί με τους εκπαιδευτικούς δραστηριότητες όπως δημιουργία αφίσας για τα ανθρώπινα δικαιώματα και κολλαζ με κόμικς σχετικά με τη βία.

IMG_0687 IMG_0703

Ο γυμναστής του σχολείου, κ. Τσιώκος Δημήτρης, οργάνωσε σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου αθλητικά δρώμενα και παιχνίδια για να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές τόσο σε θέματα αθλητισμού όσο και σε κοινωνικά ζητήματα που αφορούν τη διαφορετικότητα και την αποδοχή του άλλου.