Αρχείο ημέρας 11 Σεπτεμβρίου 2014

Αγιασμός- Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2014-2015

Τελέσθηκε, σήμερα Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου το Μυστήριο του Αγιασμού, από τον Ιερέα του νησιού π. Γεώργιο Μαλτέζο, για να ευλογηθεί η νέα Σχολική Χρόνια.

IMG_5132 IMG_5119

Με τη νέα χρονιά υποδεχόμαστε 5 νέους μαθητές από τη Θεσσαλία. Τον πρώτο μήνα ήρθαν ακόμη 3 νέοι μαθητές. Συνολικά φέτος 23 μαθητές/τριες θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα του Δημοτικού Σχολείου και 12 μαθητές/τριες θα φοιτήσουν στο Νηπιαγωγείο.

Στο Μυστήριο του Αγιασμού είχαμε την τιμή και τη χαρά να έχουμε μαζί μας τη Σχολική Σύμβουλο 1ης Περιφέρειας του Ν. Δωδεκανήσου, κα Σταυροπούλου Ελένη, τον Αντιπεριφερειάρχη Δωδεκανήσου κ. Κόκκινο, τον Αντιπρόεδρο κ. Μαντά και τον αιρετό ΑΠΥΣΠΕ Ν. Αιγαίου κ. Ντέντα.

IMG_5151 IMG_5149

Μόλις τελείωσε το Μυστήριο του Αγιασμού, μοιράστηκαν τα σχολικά βιβλία στους/στις μαθητές/τριες, καθώς και κάποια απαραίτητα σχολικά είδη (μολύβια, γόμες, ξύστρες, χάρακες, τετράδια, κ.ά.) ως δωράκι καλωσορίσματος.

IMG_5108 IMG_5135