Αρχείο ημέρας 19 Οκτωβρίου 2012

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΕΩΝ από τη ΔΙΟΔΟ

Βιωματικό εργαστήριο με συντονίστρια τη Μαρία Φτάκα

Πρόγραμμα δράσεων με βιωματικά εργαστήρια πραγματοποιήθηκαν από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Υγείας “Δίοδος”, το διήμερο της Τετάρτης και Πέμπτης 17/18-10.

Το πρωί της Τετάρτης το βιωματικό εργαστήρι με τους/τις μαθητές/τριες των Α’ και Β’ τάξεων είχε θέμα “Φροντιζω τον εαυτό μου, φροντίζοντας την τάξη μου” , ενώ το απόγευμα πραγματοποιήθηκαν δυο βιωματικά εργαστήρια για γονείς και εκπαιδευτικούς με θέματα “Η επικοινωνία στην οικογένεια” και “Ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν στη δυναμική της ομάδας”, αντίστοιχα.

Το πρωί της Πέμπτης το βιωματικό εργαστήρι με τους/τις μαθητές/τριες των μεγαλυτέρων τάξεων είχε θέμα “Γνωρίζω τον εαυτό μου μέσα από την ομάδα”, ενώ το απόγευμα γονείς και εκπαιδευτικοί δούλεψαν σε μια ομάδα με θέμα “Γονιός και εκπαιδευτικός ως εκπαιδευτές ζωής”.

Τα εργαστήρια βασίζονται στη βιωματική μεθοδολογία και έχουν στόχους να δοθούν ερεθίσματα που θα οδηγήσουν σε συζήτηση σχετικά με την ανάδειξη ενός λειτουργικού πλαισίου επικοινωνίας μέσα στην οικογένεια και τη διαμόρφωση ενός συνεργατικού πλαισίου μεταξύ γονέων και εκπαιδευτικών με άξονα τη συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού.