Αρχείο ημέρας 21 Σεπτεμβρίου 2012

η ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΑΡΑ, ΔΙΣΕΓΓΟΝΗ του ΑΧΙΛΛΕΑ ΔΙΑΜΑΝΤΑΡΑ στο ΣΧΟΛΕΙΟ μας

Η κα Δέσποινα Διαμαντάρα παρέα με τους/τις μαθητές/τριες

Επισκέφτηκε σήμερα το σχολείο μας η δισέγγονη του αείμνηστου Αχιλλέα Διαμαντάρα, Διευθυντή της Σαντραπείας Αστικής Σχολής, κα Δέσποινα Διαμαντάρα.

Η κα Δέσποινα Διαμαντάρα, κόρη της κόρης του Αχιλλέα Διαμαντάρα, είναι μετανάστης δεύτερης γενιάς στην Αυστραλία. Η λατρεία της μητέρας της για το νησί και την ελληνική γλώσσα, την έκαναν να ακολουθήσει το δρόμο της εκπαιδευτικού και να εργάζεται τώρα στο Ελληνικό Σχολείο στην Αυστραλία.

Κατά την επισκεψή της μίλησε με τους/τις μαθητές/τριες για τη ζωή στην Αυστραλία, τους έδειξε ένα φωτογραφικό άλμπουμ με τα μνημεία της Αυστραλίας, μοίρασε κάρτες που έγραψαν και έστειλαν οι Έλληνες μαθητές/τριες, στις οποίες απάντησαν τα Καστελλοριζάκια, ώστε να υπάρχει μια συνέχεια επικοινωνίας.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Διαμαντάρα και της ευχόμαστε καλό ταξίδι και καλή αντάμωση.