Αρχική » 2012

Αρχείο έτους 2012

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

Το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο από τους/τις μικρούς/ές μαθητές/τριες

Το Εκπαιδευτικό Προσωπικό και οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Μεγίστης σας εύχονται Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά, στέλνοντάς σας τις καλύτερες ευχές από το ακριτικό Καστελλόριζο!!!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ Ι. ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗ

Οι μαθητές/τριες με τον κ. Ευάγγελο Χατζηγιαννάκη
Η Χάρτα του Ρήγα Φεραίου στο χώρο της αίθουσας
Η Χάρτα τουΡήγα Φεραίου

Τη χαρά και την τιμή είχαμε να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τον Καστελλοριζιό, κ. Ευάγγελο Χατζηγιαννάκη, Καθηγητή Χειρουργικής.

Με αφορμή τη δωρεά του ενός σπουδαίου κομματιού, της Χάρτας του Ρήγα Φεραίου, αποτελούμενο από 14 πίνακες και 29 τόμων του BBC για την εκμάθηση ξένων γλωσσών, ο κ.Χατζηγιαννάκης επισκέφτηκε το σχολείο μας. Μίλησε με τους μαθητές και τους εξήγησε τη σημασία του έργου του Ρήγα Φεραίου για τον Ελληνισμό. Τους αφηγήθηκε ιστορίες από το Καστελλόριζο, όταν ήταν ακόμα και ο ίδιος στην ηλικία τους και τους χάρισε το χάρτη του Συμπλέγματος Καστελλόριζου, cd με τραγούδια και τη σημαία-σύμβολο του νησιού.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ.Χατζηγιαννάκη για την ευγενική του προσφορά, γιατί χάρισε στο σχολείο μας και στους/στις μαθητές/τριες του ένα κομμάτι από την Ελληνική Ιστορία!

ΘΕΛΟΥΜΕ τη ΘΕΣΠΙΣΗ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΟΖ ΤΩΡΑ!

Το έναυσμα μιας παρουσίασης ήταν αρκετό ώστε οι μαθητές/τριες να αποφασίσουν να υπογράψουν για τη θέσπιση της Ελληνικής ΑΟΖ (Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης), στέλνοντας το μήνυμα ότι θέλουν να συνεχίζουν να ζουν στο Καστελλόριζο, στην πατρίδα τους απαιτώντας από τους ενήλικες  το μέλλον που τους ανήκει  με τα σωστά όμως εφόδια, για να δημιουργήσουν με τη σειρά τους τη νεότερη ανθρωπότητα.

Αυτοί/ές οι μαθητές/τριες μας διδάσκουν τι σημαίνει να γεννιέσαι σε αυτή την εσχατιά της πατρίδος μας και από μικρή ηλικία να ορκίζεσαι ότι εφόρου ζωής θα φυλάττεις Θερμοπύλες.

Τους/τις ευχαριστούμε…

ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ της ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

Το περιεχόμενο του δέματός μας
Η Αργεντινή στην υδρόγειο σφαίρα
Αλληλογραφία
Καλά Χριστούγεννα!!!

Ένα δέμα από την μακρινή Αργεντινή έφτασε στο σχολείο μας πριν λίγο καιρό.

Μαθητές και μαθήτριες του Ελληνικού Σχολείου στο Μπουένος Άιρες, μαζί με τη δασκάλα τους Ελευθερία Γκολέτσα αποφάσισαν να συμμετέχουν στην εκστρατεία για το Καστελλόριζο και έστειλαν τα γράμματα τους μαζί με ζωγραφιές,  φωτογραφίες από το σχολείο τους και υλικό από την εκδήλωση που είχαν πραγματοποιήσει προς τιμήν του Μίκη Θεοδωράκη.

Με μεγάλη χαρά και πολύ ενθουσιασμό οι μικροί/ές μαθητές/τριες του σχολείου μας δέχτηκαν να κρατήσουν την επικοινωνία με το Ελληνικό Σχολείο Αργεντινής και να συνεχίσουν την αλληλογραφία. Γράμματα, κάρτες με την κυρά της Ρω,  φωτογραφίες από το νησί και το σχολείο μας, χριστουγεννιάτικες κάρτες, τη βιογραφία του Αχιλλέα Διαμαντάρα καθώς και ποιήματα που έγραψε ο Νίκος Λυγερός έπειτα την επίσκεψή του στο σχολείο μας, ήταν το περιεχόμενο του δέματος που θα ταξιδέψει από το Καστελλόριζο στην Αργεντινή.

Μαζί με το δέμα στέλνουμε την αγάπη μας και τις ευχές μας δίνοντας την υπόσχεση της συνέχειας της επικοινωνίας μας.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ για την ΕΠΙΣΚΕΥΗ της ΣΤΕΓΗΣ

Πανοραμική άποψη της Σαντραπείας Αστικής Σχολής.

Ολοκληρώθηκαν σήμερα οι εργασίες για την επισκευή της στέγης του σχολείου μας.

Το κτίριο της Σαντραπείας Αστικής Σχολής χρονολογείται από το 1903. Η στέγη, τα πατώματα είναι κατασκευασμένα από ξύλο και απαιτείτε η σωστή συντήρηση τους.

Σε συνεργασία με το Δήμο Μεγίστης έγινε επισκευή όπου χρειαζόταν καθώς και συντήρηση με στεγανοποιητικά υλικά για την αποφυγή υγρασίας και εισροών κατά τη διάρκεια βροχών.