ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΓΛΥΚΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Κατά την διάρκεια παλαιότερης εργασίας μας για τα φαγητά στην αρχαιότητα, τέσσερις μαθητές με καταγωγή από την Αλβανία, πρότειναν να φέρουν στην τάξη την μέρα της χριστουγεννιάτικης γιορτούλας μας, παραδοσιακά γλυκά από την χώρα τους για να τα δοκιμάσουμε. Οι υπόλοιποι μαθητές ενθουσιάστηκαν με την ιδέα και έτσι η γιορτή μας απέκτησε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Μετά τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια και την συζήτηση γύρω από έθιμα και παραδόσεις των ημερών, αποχαιρετιστήκαμε με μια πολύ γλυκιά αίσθηση.

7                      8          1

ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ ΛΑΟΙ

Με αφορμή την ενότητα 6 της Γλώσσας και το μάθημα ¨αυτόχθονες λαοί¨, οι μαθητές θέλησαν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με αυτούς τους πληθυσμούς. Ο καθένας επέλεξε έναν αυτόχθονα λαό της αρεσκείας του από μια λίστα και ανέλαβε να βρει από το διαδίκτυο πληροφορίες για τον τρόπο ζωής, την κατοικία, τα έθιμα, τις συνήθειες και ότι άλλο του έκανε εντύπωση για τον λαό αυτό. Τις επόμενες μέρες, ένας-ένας παρουσίασε την εργασία του στους συμμαθητές του.

19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1