Οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Μάκρης, με την υποστήριξη της Europe Direct ΑΜΘ, ανέλαβαν δράση για τον καθαρισμό της παραλίας της Αγίας Παρασκευής που τόσο αγαπούν. Με ενθουσιασμό και αίσθημα ευθύνης, οι μικροί εθελοντές συγκεντρώθηκαν στην ακτή, όπου εξοπλισμένοι με γάντια και σακούλες, απομάκρυναν πλαστικά και άλλα απορρίμματα. Η πρωτοβουλία αυτή, εκτός από την καθαριότητα της θάλασσας, είχε στόχο την ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας για τη σημασία της προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος. Ευχαριστούμε θερμά την κ Δήμητρα Δορουδιγένη και την Europe Direct ΑΜΘ, που αποτέλεσε αρωγό στην προσπάθεια αυτή παρέχοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό και ενίσχυσε το μήνυμα ότι όλοι μπορούμε να συμβάλουμε στην προστασία του πλανήτη μας.
Μήνας: Μάιος 2024
Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων “Ζω καλύτερα-Ευ ζην” το Δημοτικό Σχολείο Μάκρης υποδέχθηκε στις 14 Μαΐου τις οδοντιάτρους του Κέντρου Υγείας, που επισκέφτηκαν το σχολείο για έναν σημαντικό σκοπό: την ενημέρωση και τον έλεγχο της στοματικής υγιεινής των μαθητών. Οι ειδικοί εξήγησαν στα παιδιά τη σημασία της σωστής φροντίδας των δοντιών και πως να διατηρούν ένα υγειές χαμόγελο. Μέσα από διαδραστικές παρουσιάσεις και πρακτικές συμβουλές, οι μαθητές έμαθαν πως να βουρτσίζουν σωστά τα δόντια τους και τη σημασία της τακτικής επίσκεψης στον οδοντίατρο. Η επίσκεψη αυτή ενίσχυσε τη γνώση τους για τη στοματική υγιεινή, προσφέροντάς τους εφόδια για το μέλλον.