Αρχική » Γ΄ ΤΑΞΗ » ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΩΝ Γ2 ΚΑΙ Δ1 ΤΜΗΜΑΤΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΩΝ Γ2 ΚΑΙ Δ1 ΤΜΗΜΑΤΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ  ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ Ε.Ζ.

Τάξη Γ΄2: Αναστασιάδης  Στέφανος

Τάξη Δ΄ :Ράγια  Γεωργία

ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΠΑΙΔΙΚΗ  ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ

Στα πλαίσια  του  προγράμματος Αγωγής Υγείας, τα παιδιά  των τάξεων Γ2-Δ, ασχολήθηκαν  με  τη  διατροφή  και  τη  παιδική  παχυσαρκία, που  αποτελεί σημαντικό πρόβλημα  στη  χώρα μας (κατέχει  την  πρώτη  θέση  στην  Ευρώπη). Το έναυσμα δόθηκε από το  εκπαιδευτικό  πρόγραμμα¨ Μέτρο -Ποικιλία- Ισορροπία¨ του Υπουργείου Υγείας. Σωστή  Διατροφή  και  άσκηση είναι ο ακρογωνιαίος λίθος στην υγιεινή ανάπτυξη των  παιδιών. Στη σωστή διατροφή τα γεύματα  είναι  πολλά  αλλά  σταθερά, το σημαντικότερο δε: το πρωινό. Έτσι  (οι δάσκαλοι των τάξεων) αφού πρώτα εργαστήκαμε και  συζητήσαμε με τα παιδιά (4 ώρες) , κατόπιν σε  συνεργασία  με  τους γονείς, παρουσιάσαμε ένα πρωινό μέσα στη τάξη(1δίωρο). Σε  συνεργασία  με  την  καθ.  Φυσικής Αγωγής Κα Ντούλια Αναστασία για την εκπόνηση  Προγράμματος με ασκήσεις(για  το  σκέλος  της σωματικής ανάπτυξης). Στόχος ήταν να υιοθετήσουν τα  παιδιά σωστή διατροφή και σωματική δραστηριότητα από μικρή ηλικία.