Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ » Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Δημοτικό Σχολείο Νέας Μαδύτου

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Δημοτικό Σχολείο Νέας Μαδύτου

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού  καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας πραγματοποίησε αθλητικές δραστηριότητες  με κοινό σύνθημα:

«Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, καθώς και η σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού.

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων τηρώντας όλα τα μέτρα για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού SARS-COV-2, κάτω από την επίβλεψη των εκπαιδευτικών και με τον συντονισμό της Εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής του σχολείου κα Ντούλια Αναστασίας, συμμετείχαν σε ομαδικές αθλητικές δραστηριότητες.

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.