«Κλείταρχος και Βερενίκη»

Κλείταρχος και Βερενίκη

Σήμερα, Δευτέρα, 22 Απριλίου οι μαθήτριες/μαθητές των Ε΄ και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας έλαβαν μέρος (προαιρετική συμμετοχή) στον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την ελληνική γλώσσα «Κλείταρχος και Βερενίκη», ο οποίος διοργανώνεται από το ΕΚΠΑ και απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες όλων των σχολείων της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας με την υποστήριξη της εκπαιδευτικού μας, της κ. Μαρίας Παπαδάκη.

Στόχος του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια του λεξιλογίου, των μορφοσυντακτικών δομών και του κειμενικού λόγου στο πλαίσιο της λειτουργικής – επικοινωνιακής θεωρίας της γλώσσας αλλά και των μεταγλωσσικών δεξιοτήτων.

Μπράβο στους μαθητές/τριες μας που διαγωνίστηκαν. Όλοι οι εκπαιδευτικοί τους ευχόμαστε καλά αποτελέσματα και πολλές διακρίσεις! ✍🏆🏅