Αρχική » ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ » ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Στο σχολείο μας υπάρχει αρχείο απ’ το σχ. έτος 1924 – 25.

Το πρώτο έτος λειτουργίας φοιτούσαν σ’ αυτό 25 μαθητές (αγόρια).

Απ’ το σχ. έτος 1925 –26 άρχισαν να εγγράφονται και κορίτσια και ο αριθμός τους φτάνει τους 34 .

Το σχολείο λειτουργούσε στην αρχή ως 1/Θέσιο και αργότερα ως 2/Θέσιο και 3/Θέσιο , ως το έτος 2004 που προήχθη σε 4/Θέσιο .

Απ’ την ίδρυση του , στεγάζεται σε δημόσιο διδακτήριο . Το 1963 γκρεμίστηκε το παλιό και στη θέση του χτίστηκε το καινούργιο που υπάρχει μέχρι σήμερα .

Η τελετή θεμελίωσης του διδακτηρίου Λυγαριάς πραγματοποιήθηκε στις 6-12-1960. Η έναρξη λειτουργίας των μαθημάτων του σχολείου πραγματοποιήθηκαν μετά από πέντε χρόνια.

Με την πάροδο του χρόνου προστέθηκε ένα ξύλινο σκέπαστρο μπροστά από το σχολείο και ένα κιόσκι στην εξωτερική βρύση του οικείου σχολείου και ξύλινα παγκάκια περιμετρικά του αυλόγυρου.

Το 2009 προστέθηκαν ακόμη μία αίθουσα διδακτηρίου και ένα γραφείο εκπαιδευτικών.

Στην εσωτερική μεριά του υπάρχουν τρεις μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας, μία αίθουσα Η/Υ και μία μικρή αίθουσα, η οποία χρησιμοποιείται ως αποθήκη. Στην αυλή του σχολείου και κοντά στον κεντρικό δρόμο δεσπόζει ένας παλιός πλάτανος με την όμορφη πρασιά του.

Οργανικά το Δημοτικό Σχολείο Λυγαριάς είναι διθέσιο και λειτουργεί αυτή τη σχολική χρονιά ως τριθέσιο.