Άνοιξη, καιρός για “έξω” και ξεκινάμε να ομορφύνουμε το χώρο μας δημιουργώντας  επιδαπέδια παιχνίδια στην αυλή του σχολείου μας…

DSCN2785

Ζωγραφίζοντας επιδαπέδια παιχνίδια στην αυλή του σχολείου / Schoolyard games and paintings (Πηγή: Αρχείο του σχολείου)

DSCN2794

DSCN2797

DSCN2855

ΟΔΗΓΙΕΣ: Το δικό μας “φιδάκι” παίζεται όπως το κλασικό “κουτσό” με δυο ή  και περισσότερους παίχτες. Αντί για πετρούλες τα παιδιά πετούν σε κάθε κουτί μικρά χρωματιστά πουγκιά γεμάτα με χαλίκια. Παίζει πρώτος αυτός που θα ρίξει το πουγκί του πιο κοντά στο λουλούδι που είναι ζωγραφισμένο στο καπέλο του φιδιού.  Μετά ξεκινάει ένα ένα τα κουτάκια με τα νούμερα μέχρι να χάσει. Στο κουτί που έχει πέσει το πουγκί δεν πατάμε και σε όλα τα υπολοιπα πάμε με κουτσό. Όποιος δεν πετύχει το  κουτί χάνει τη σειρά του. Στο κεφάλι του φιδιού ο μαθητής μπορεί να ξεκουραστεί πατώντας με τα δύο πόδια και επιστρέφει, κατεβαίνοντας πάλι κουτσό, παίρνοντας στο δρόμο του το πουγκί του. Προσοχή! Αν πετύχουμε το χρωματιστό κυκλάκι στη βάση κάποιας σκάλας ανεβαίνουμε κουτί, άν πετύχουμε το χρώματιστό κυκλάκι στο κεφάλι από τα πλευρικά φιδάκια κατεβαίνουμε, όπως στο κλασικό παιχνίδι “φιδάκι”. Καλή διασκέδαση!!!

Κατηγορίες: Διάφορα, Μαθητικά Νέα - Μαθητικές Ανακοινώσεις, Νέα / Ανακοινώσεις, Σχολικές Δράσεις. Ετικέτες: , , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.