Ο δικός μου Ψαλμός / My own Psalm

bible 2      Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης με αυτό το άρθρο, εμπνευσμένοι πάντοτε από την αντίστοιχη ενότητα των Θρησκευτικών, προσπαθούμε να γράψουμε τους δικούς μας ψαλμούς.
Μπορείτε κι εσείς να στείλετε ένα δικό σας ψαλμό, ως σχόλιο, που αφού το εγκρίνει η συγγραφική ομάδα της τάξης μας, θα αναρτηθεί στο άρθρο που διαβάζετε.
Καλή σας επιτυχία…!

Οι μικροί ποιητές και οι μικρές ποιήτριες της Στ΄ τάξης

Κάντε κλικ στις εικόνες (συνδέσμους) που ακολουθούν για να δείτε τις δημιουργίες μας:

Κατηγορίες: Διάφορα, Θρησκευτικά Στ, Μαθήματα / Διδακτικό Υλικό, Μαθητικά Νέα - Μαθητικές Ανακοινώσεις, Νέα / Ανακοινώσεις. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

7 Responses to Ο δικός μου Ψαλμός / My own Psalm

1. Σε Σένα που κανείς τα παιδιά καλά και τον κόσμο χαρούμενο.
    Που μας χάρισες τη ζωή τη χαρά και την ευτυχία.
    Σε Σένα που βλέπω στον ουρανό κάθε μέρα ένα περιστέρι.
    Σε Σένα που είσαι κάθε μέρα δίπλα μου και με προσεχείς.
    Σε Σένα που είσαι δίπλα μου κάθε στιγμή και με προσέχεις.
    Σε Σένα που σταυρώθηκες για να ζούμε εμείς με αγάπη και ευτυχία χωρίς μίσος και κακιά.
    Συχνά αναρωτιέμαι πως καταφέρνεις αυτές τις υπέροχες πράξεις που βλέπω κάθε μέρα.

Φανούρης, Παναγιώτα, Γεωργία

2. Ο/Η Γιωργος Αυγεροπουλος λέει:

Σε σένα που με έπλασες πάνω στην γη.
    Που έφτιαξες τα πουλιά να με ξυπνούν κάθε πρωί.
    Σε σένα που φέρνεις κάθε καινούρια ζωή στο κόσμο.
    Σε σένα που με τη Σταύρωσή και την Ανάσταση Σου κάνεις να χαιρόμαστε τη ζωή.
    Σε σένα που μας κοιτάς από ψηλά και σε νοιάζουν όλα στην γη.
    Στέλνω προσευχή και Σου ζητώ να στγχωρέσεις όλο τον κόσμο
    Γιώργος Αυγερόπουλος

3. Προσευχή
    Σ’ Εσένα που μας βοηθάς να ζήσουμε την κάθε μέρα όμορφα.
    Που μας δίνεις δύναμη και κουράγιο για να προχωρήσουμε στη ζωή.
    Που μας αγκαλιάζεις στοργικά σαν πατέρας.
    Που απλώνουμε το χέρι μας όλες τις δύσκολες στιγμές.
    Σε ευχαριστούμε πολύ που πάντα βρίσκουμε την αγκαλιά Σου ανοιχτή.
    Πάντα θα Σ΄ έχουμε ψηλά, γιατί μόνο Εσύ μπορείς να μας συντροφεύεις και να μας αγαπάς.
    Βικέντιος
    Καραπιπέρης

4. Ο/Η Μαρίνα Λέτσο & Φαίη Καπαρδέλη λέει:

Σε Σένα που κάνεις τα δέντρα να ανθίζουν,
    Σε Σένα που κάθε μέρα φέρνεις μια καινούρια ζωή στον κόσμο,
    Σε Σένα που βοηθάς σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις,
    Σε σένα που κάνεις τα δύσκολα, εύκολα
    Σε σένα που τρέφεις αγάπη για όλα τα παιδιά του κόσμου!Εσύ που μας έμαθες τι πάει να πει αγάπη,
    Εσύ που μας συγχωρείς κάθε αμαρτία που κάνουμε,
    Εσύ που μας δίδαξες να κάνουμε καλές πράξεις προς τους συνανθρώπους μας!
    Εσύ που κάνεις όλους τους ανθρώπους να χαμογελούν.
    Και τώρα αναρωτιέμαι, θα μπορούσε κανείς να φανταστεί τόσα πράγματα όπως εσύ;
    Τι θα σκεφτόσυν, άραγε όταν δημιουργούσες τον κόσμο;
    Στέλνω μια προσευχή κι ένα μεγάλο ευχαριστώ!

5. Ο/Η Χρήστος Παπαβασιλόπουλος λέει:

Εσύ που έφτιαξες τον κόσμο,
    Εσύ που σταυρώθηκες για να ζούμε σ’ένα κόσμο αγάπης,
    Εσύ που κάθε μέρα μας φέρνεις μία καινούρια ζωή στον κόσμο,
    Εσύ που νίκησες τον Θάνατο με την Ανάσταση Σου,
    Εσύ που κρίνεις τις πράξεις των ανθρώπων σε καλές και κακές,
    Εσύ που μας δίδαξες τι θα πει αληθινή αγάπη προς τον συνάνθρωπό μας,
    Εσύ που κάνεις τα δέντρα ν’ανθίζουν,
    Εσύ που όταν έχουμε προβλήματα είσαι πάντα δίπλα μας και μας βοηθάς να τα λύσουμε
    Βοήθησέ μας και οδήγησε τα βήματά μας στο καλό και την αρετή.

6. Ο/Η Αριστείδης Σπαλιάρας λέει:

Σε εσένα που κάθε καλοκαίρι με το φωτεινό αστέρι μου κάνεις συντροφιά κάτω από την ξαστεριά στην βραδινή δροσιά,
    που κάθε πρωτοχρονιά φέρνεις χιόνι στα κλαδιά στα δέντρα τα ψηλά και ελπίδα στην καρδιά για μια καλύτερη χρόνια με υγεία και χαρά.
    Σε εσένα που κανείς τα λουλούδια να ανθίζουν και πανέμορφα να μυρίζουν που κάνεις τα μωρά να είναι αθώα και καλά,
    που κάνεις τα πουλιά με πανέμορφα φτερά.
    Σε εσένα που μας προφυλάσσεις από το κακό και μας διδάσκεις το σωστό για τον κόσμο αυτό,
    Θεέ μου σε ευχαριστώ που μου έδωσες φώτιση να σε δοξολογήσω
    Θεέ μου σε αγαπώ και πάντα θα σε δοξολογώ!

Αριστείδης Σπαλιάρας

7. Σε εσένα που κάνεις τα λουλούδια να ανθίζουν και ωραία να μυρίζουν. Εσύ που έφτιαξες τον κόσμο αυτό. Εσύ που με έκανες να ζω. Κάθε πρωί λέω την προσευχή, ελπίζω να σε ευχαριστεί. Να αγαπάμε αλλήλους μας λες Εσύ και προσπαθούμε να το κάνουμε σε αυτή τη δύσκολη ζωή. Είναι ευχάριστο για μας που θέλουμε να μας αγαπάς. Μία χάρη να μου κάνεις το χεράκι μου να γιάνεις. Το βράδυ το γλυκό πάω να κοιμηθώ. Μόνο για Εσένα ξαγρυπνώ που τόσο πολύ σε αγαπώ!
    Σ΄ευχαριστώ!!!!!
    Άννα Τσούση & Μαρία Κατσαΐτη.