Η μάνα είναι κρύο νερό / Mother is like cold water

Το εντοπίσαμε δημοσιευμένο σε  blog  συναδέλφων, (https://blogs.sch.gr/venikoudis) μας συγκίνησε και το αναδημοσιεύουμε, όχι τόσο  για τις μανάδες αλλά για τα παιδιά… κάθε ηλικίας!

(Κάντε κλικ στην παρακάτω εικόνα, Τόκας Δημήτριος)

Γιορτή της μητέρας / mothers day (Πηγή: http://www.tsantiri.gr)

Στην εκπομπή «ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ» στις 22 Απριλίου 2007 ο ΠΕΤΡΟΣ ΓΑΪΤΑΝΟΣ ερμήνεψε το τραγούδι της μάνας (παραδοσιακό τραγούδι του Πόντου) με συνοδεία του λυράρη ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΙΟΝΤΖΙΔΗ.

«Η Μάνα εν κρύον νερόν»

Στίχοι: Γιάννης Τσανάκαλης Η ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟchevysilverado

«Όταν γερνά η μάνα και άλλο δε μπορεί τότε θέλει βοήθεια, τότε θέλει ζωή

κι όταν θα έρθει η ώρα και άλλο δε θα ζει άμα δεν έχεις κάνει το χρέος σου θα καίγεται η ψυχή σου.

Η μάνα είναι βράχος, η μάνα είναι βουνό στη δύσκολη την ώρα,

μάνα, μάνα, μανούλα μου θα φωνάζεις η μάνα είναι το στήριγμα, της χαράς το κλαδί της μάνας η αγάπη δε βρίσκεται στη γη.

Θα περάσουνε τα χρόνια, θα γεράσουμε και μεις αυτά είναι με τη σειρά και δε θα γλιτώσει κανείς

και όλοι πρέπει να ξέρουμε σ’ αυτή τη ζωή χωρίς της μάνας την ευχή κανείς δε βλέπει χαΐρι.

Η μάνα είναι κρύο νερό και στο ποτήρι δε μπαίνει η μάνα να μη γίνεται, η μάνα να μη γίνει.»

PETROS GAITANOS SINGING THE SONG OF THE MOTHER, « THE MOTHER IS LIKE COOL FRESH WATER

«Mother is like Cool Fresh Water When the Mother ages and can endure no more  Then she’s in need of assistance, then she is in need of life And when the time comes and she lives no more Unless you’ve done your duty, your soul will be burning. The Mother is like cool fresh water and a glass can’t hold her The Mother should not be, the Mother should never be. The Mother is a rock, the Mother is a mountain When in dire straits, you’ll turn to her for help At the moment of need, you’ll dearly call her name. The Mother is a great prop, the branch of joy The Mother’s love is not of this world. Mother is like cool…. The years will go by, we’ll grow older ourselves All this is inevitable and not one will get out of it, And all should be aware of this, during our earthly life Without their Mother’s blessings, no one can prosper

GREEK TRADITIONAL MUSICchevysilverado

Δημοσιεύθηκε στην Γιορτή της μητέρας, Διάφορα, Επετειακά, Η Ελλάδα μας, Μουσική, Ο τόπος μας και χαρακτηρίσθηκε , , , , , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.