Σε μία εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη της Αταλάντης συμμετείχαν οι μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου, όπου είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τόπους με διαφορετικές θεματικές.
Ξεκινώντας από το Κτήμα Χατζημιχάλη, ένα παραδοσιακό και γνωστό οινοποιείο στην κοιλάδα της Αταλάντης, ξεναγήθηκαν στους χώρους και έμαθαν για τη διαδικασία παραγωγής ποιοτικού κρασιού.
Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Αταλάντης.Εκεί οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν με εκθέματα σε χρονολογικές και θεματικές ενότητες, οι οποίες καλύπτουν το διάστημα από την Νεολιθική εποχή μέχρι την Ύστερη Αρχαιότητα.