Ενημέρωση των μαθητών από το Λιμενικό Σώμα

Είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας στελέχη του Λιμενικού Σώματος Σκάλας Αταλάντης, με σκοπό να ενημερώσουν τους μαθητές των μικρών τάξεων του Δημοτικού για τη συμπεριφορά στη θάλασσα και την προστασία από τους διάφορους κινδύνους στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ», που εκπονείται σε συνεργασία με τον κοινωνικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό «SAFE WATER SPORTS» (SWS).

Τα στελέχη του Λιμενικού Σώματος ενημέρωσαν τους μαθητές μας για την προστασία της ανθρώπινης ζωής, τη μείωση των ατυχημάτων και πνιγμών στη θάλασσα και την καλλιέργεια θαλάσσιας κυκλοφοριακής αγωγής και γενικά ορθής συμπεριφοράς και τήρησης των κανόνων ασφαλείας κατά το μπάνιο στη θάλασσα. Επιπλέον, παρουσιάζοντας βίντεο και σχετικές εικόνες μίλησαν στους μαθητές μας για τους κινδύνους που εγκυμονεί η θάλασσα, τονίζοντας ιδιαίτερα τη σημασία της πρόληψης.

Ευχαριστούμε θερμά το Λιμενικό Σώμα για την ενδιαφέρουσα και χρήσιμη παρουσίαση.

IMG 20230516 120015

IMG 20230516 115621