Η Λίμνη μέσα από τα Μουσεία της….

Στη σχολική χρονιά που διανύουμε το Σχολείο μας συμμετέχει στη συγκρότηση του Δικτύου Σχολείων «Γ.Ε.Φ.Υ.Ρ.Α Μαγνησίας –Βόρειας Εύβοιας» στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος: «ΣτηρίΖΟΥΜΕ Βόρεια Εύβοια».

Μαθητές και μαθήτριες  του σχολείου μας, συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα γνωριμίας και ανάδειξης του τόπου μας, που αφορά στα Μουσεία. Στο πλαίσιο των δράσεών μας, με ξεχωριστή χαρά συνεργάστηκαν, ανέλαβαν πρωτοβουλίες, ενημερώθηκαν και πραγματοποίησαν επισκέψεις στα δύο Μουσεία μας:

Ιστορικό-Λαογραφικό Μουσείο Λίμνης   &

Συλλογή Ελληνικών Παραδοσιακών Φορεσιών Ανδρέα Πέρη

Η έκπληξη από τον πλούτο και την αρτιότητα των εκθεμάτων έδωσε τη θέση της στο  ενδιαφέρον, στη γνώση και στην περηφάνια που ο τόπος μας φιλοξενεί δύο τόσο σπουδαίους χώρους!

Με το υλικό που συνέλεξαν και τις φωτογραφίες που τράβηξαν δημιουργήσαμε ένα δισέλιδο φυλλάδιο αφιέρωμα, το οποίο μεταφράσαμε και στα αγγλικά.

Τα Μουσεία μας πόλος έλξης επισκεπτών, θεματοφύλακες της ιστορίας και της πολιτιστικής μας κληρονομιάς!

ελ

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.