ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΔΟΡΙΚΙΟΥ

Ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Λιδωρικίου

ΚΑΤΙ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΘΑΥΜΑΣΤΟ

Ιαν 201914

Προχθές έπεσε στην αντίληψή μου κάτι υπέροχο και ταυτόχρονα ελπιδοφόρο, που θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι κάτι που σε κάνει να σκεφτείς ότι τίποτε δεν έχει τελειώσει κι ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι  στη χώρα μας που αποτελούν φωτεινά παραδείγματα για όλους μας. Χίλια μπράβο στη συνάδελφο, κ. Γεωργία Μαραγκού, η οποία σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς κάνει τόσο μαγικά πράγματα με τους μαθητές της.

Δείτε το παρακάτω βίντεο και θα συμφωνήσετε μαζί μου.

1. 20/11/: Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού
    Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Την έχουν επικυρώσει 191 κράτη, εκτός των ΗΠΑ και της Σομαλίας, και τα 54 άρθρα της καλύπτουν όλα τα δικαιώματα των παιδιών που χωρίζονται σε 4 τομείς: Δικαιώματα Επιβίωσης, Ανάπτυξης, Προστασίας και Δικαιώματα Συμμετοχής.