Γνωρίζω το σώμα μου!

Την προηγούμενη εβδομάδα τα μικρά μας Πρωτάκια, μας έδειξαν μέσα από τις καταπληκτικές εικαστικές τους δημιουργίες, ότι μεγαλώνουν όμορφα και γρήγορα.

Μαζί με τη δασκάλα τους βγήκαν στους διαδρόμους και με πινέλα και μπογιές πραγματοποίησαν μια ενδιαφέρουσα δραστηριότητα.

Η αφορμή δόθηκε από την ενότητα “Γνωρίζω το σώμα μου” η οποία διαδάσκεται στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος. Στη συγκεκριμένη ενότητα οι μαθητές συζητούν για τα μέλη του σώματος, μαθαίνουν να τα ξεχωρίζουν, να τα ονοματίζουν και να τα παρατηρούν καλύτερα. Η διδασκαλία της συγκεκριμένης ενότητας βοηθάει τους μαθητές να αναπτύξουν και τη σχεδιαστική τους ικανότητα, καθώς περνούν ηλικιακά στο στάδιο του διανοητικού ρεαλισμού. Σ’αυτό οι μαθητές ζωγραφίζουν με μοναδικό εφόδιο τη μνήμη και τη φαντασία.

Ο σύγχρονος τρόπος ζωής των μικρών μας μαθητών, (τηλεόραση, υπολογιστής) αποτελεί τροχοπέδη στην σχεδιαστική και νοητική τους ανάπτυξη και γι’ αυτό παρατηρούμε συχνά ότι τα παιδιά ζωγραφίζουν χωρίς πολλές λεπτομέρεις και όσον αφορά στο σχηματισμό ανθρώπου, πολλές φορές ξεχνούν το σώμα, ή τοποθετούν τα χέρια στο κεφάλι (άνθρωπος-γυρίνος).

Όλα αυτά, μέσα από τη διδασκαλία και την παρακάτω δραστηριότητα λύνονται και βοηθούν τα παιδιά να σχηματίζουν βιωματικά πραγματική εικόνα για το ανθρώπινο σώμα και κατ’ επέκταση τον εαυτό τους.

Η δραστηριότητα έχει ως εξής:

• Κόβουμε μεγάλα κομμάτια χαρτί του μέτρου.
  • Ένα παιδί ξαπλώνει και το υπόλοιπα σχεδιάζουν το περίγραμμα του σώματός του.
  • Το κάθε παιδί προσθέτει τα χαρακτηριστικά του εαυτού του.
  • Συζητάμε τα αποτελέσματα.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

CAM00978 CAM00980

CAM00989 CAM00988

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

CAM01165 CAM01166

CAM01168 CAM01170

CAM01171

CAM01233

“Μικροί γλύπτες”

Στη συνέχεια οι μαθητές είδαν στο βίβλιο διάφορα γλυπτά με ανθρώπινα σώματα από την αρχαία Ελλάδα και πήραν τις πλαστελίνες τους για να φτιάξουν τα δικά τους ανθρωπάκια. Φυσικά η φαντασία και η δημιουργία δε σταμάτησε εκεί…

CAM01159 CAM01164

CAM01161 CAM01162

Δεν ξέρουμε τι εκπλήξεις μας επιφυλάσσει για τη συνέχεια η Α’ Δημοτικού…Πάντως ένα θα σας πω!!

Ετοιμάζεται ένα τεράααααστιο δόντι!!

Μείνετε συντονισμένοι!!