Γνωριμία με το έθιμο του Halloween

Νοέ 20198

Τη νύχτα της 31ης Νοεμβρίου γιορτάζεται στην Αμερική το Halloween, εξέλιξη μιας αρχαίας Κέλτικης γιορτής, του Samhaim. Κατά τη γιορτή αυτή τα μικρά παιδιά φορούν τρομακτικές ενδυμασίες και τριγυρνούν από σπίτι σε σπίτι μαζεύοντας κεράσματα και φωνάζοντας «trick or treat” (φάρσα ή κέρασμα). Με την πάροδο των χρόνων το έθιμο αυτό εξαπλώθηκε σε πάρα πολλές χώρες του δυτικού και όχι μόνο κόσμου και εορτάζεται σήμερα από τον Καναδά ως την Ιαπωνία.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της αγγλικής γλώσσας, οι μαθητές του σχολείου μας γνώρισαν αυτό το έθιμο συμμετέχοντας σε μια σειρά από βιωματικές δραστηριότητες. Μετά την παρουσίαση του εθίμου, της ιστορίας και των συμβολισμών του από την κ. Ελένη Τσιαρτσιώνη, καθηγήτρια αγγλικών του σχολείου, οι μαθητές  αναπαράστησαν το έθιμο trick or treat από τάξη σε τάξη, μαζεύοντας κεράσματα ή κάνοντας φάρσες και έπαιξαν παιχνίδια συνδεδεμένα με αυτή τη μέρα, όπως το “pin the tail on the donkey” (βάλε την ουρά στον γάιδαρο) και κυνήγι κρυμμένου θησαυρού. Μέσα από τις δραστηριότητες αυτές οι μαθητές γνώρισαν το δημοφιλές αυτό έθιμο, διασκέδασαν και εξάσκησαν την αγγλική γλώσσα.

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωριμία με το έθιμο του Halloween

Νοέμβριος 2019

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.