Going back in time

E’ τάξη – Eκπαιδευτικός: Τσάνταλη Καλλιόπη
Τίτλος: «Going back in time»

Στο πλαίσιο της 7ης ενότητας του βιβλίου Αγγλικών της Ε΄ Δημοτικού με τίτλο “Going back in time”,οι μαθητές υλοποίησαν ομαδική εργασία με τίτλο: “Famous people of the past“.
Στόχοι της εργασίας ήταν η εκμάθηση και εμπέδωση γραμματικών φαινομένων και ο εμπλουτισμός του λεξιλογίου γύρω από βιογραφικά στοιχεία διάσημων προσωπικοτήτων.
Αξιοποιήθηκε η ομαδοσυνεργατική προσέγγιση κατά την οποία οι μαθητές πραγματοποίησαν έρευνα στο Διαδίκτυο γύρω από τέσσερις προσωπικότητας από το χώρο της επιστήμης, του αθλητισμού, της μουσικής και της Ελληνικής Ιστορίας.  Συνέλεξαν πληροφορίες, τις αξιολόγησαν και συνέταξαν κείμενα στην Αγγλική γλώσσα ενδυναμώνοντας τις διαμεσολαβητικές τους δεξιότητες (μετάφραση). Το τελικό προϊόν της εργασίας τους αποτυπώνεται σε μορφή αφίσας και ακουστικού υλικού.