Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης “Ο Πέτρος και ο Λύκος” του Sergei Prokofiev

Μ μεγάλη επιτυχία παρακολούθησε το σχολείο μας την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης  “Ο Πέτρος και ο Λύκος” του Sergei Prokofiev και τη live streaming μετάδοση αυτού. Το παρόν μουσικό παραμύθι αποτελεί ίσως το δημοφιλέστερο έργο της κλασικής μουσικής εργογραφίας και γράφτηκε από τον σπουδαίο Ρώσο συνθέτη Sergei Prokofiev. Σκοπός του είναι να διδάξει αφενός τα παιδιά σχετικά με το χαρακτήρα και τη χρήση των οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας αλλά και να τα εξοικειώσει με αυτά αντιστοιχώντας κάθε χαρακτήρα του παραμυθιού με κάποιο συγκεκριμένο μουσικό όργανο. Καθώς οι χαρακτήρες του παραμυθιού αλληλεπιδρούν, συνδυάζονται αντίστοιχα και τα όργανα της ορχήστρας μέσα από την αριστοτεχνική γραφή του Prokofiev.

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας είχαν αρχικά την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μουσικές δράσεις με σκοπό την εξοικείωσή τους με το υλικό προς θέαση υπό της καθοδήγηση της μουσικού μας κ. Λιασοπούλου Πανδώρας και έπειτα να παρακολουθήσουν σε ζωντανή μετάδοση το εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
FB IMG 1705701991967

Μουσικό παραμύθι του Σεργκέι Προκόφιεφ.
Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.
Διεύθυνση ορχήστρας: Μιχάλης Οικονόμου.
Αφήγηση: Ανθή Σαββάκη.
Εικονογράφηση/εικαστική επιμέλεια: Μανώλης Φραγγίδης.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.