ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΙΟ ΓΡΙΠΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥΣ ΙΟΥΣ

• Πονοκέφαλος
  • Ρίγος
  • Αίσθημα κόπωσης
  • Διάρροια και εμετοί (σε ορισμένες περιπτώσεις)

Τονίζεται ότι : • Τα παιδιά και το προσωπικό των Σχολείων αν παρουσιάζουν ορισμένα ή όλα τα προαναφερόμενα συμπτώματα δεν πρέπει να προσέρχονται στο σχολείο για 1εβδομάδα τουλάχιστον μέχρι και την πλήρη ανάρρωση τους.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ :

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης από τον ιό.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών με σαπούνι και ζεστό νερό, ιδίως μετά από βήχα ή φτέρνισμα. Το ίδιο ισχύει και για το προσωπικό.
  • Εναλλακτικά του πλυσίματος των χεριών μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντισηπτικό διάλυμα αλκοόλης.
  • Κάλυψη της μύτης και του στόματος με χαρτομάντιλο σε βήχα ή φτέρνισμα. Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση του.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗΣ :

• Συστηματικός και επαρκής αερισμός των χώρων με τρόπο που να αποφεύγονται οι έντονες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας.