13 Σεπτεμβρίου: Ημέρα αφιερωμένη στον συγγραφέα Ρόαλντ Νταλ

Από τις μαθήτριες Φωτεινή Κ., Mαρία Ε., Αναστασία Κ. του ΣΤ1

Στις 13 Σεπτεμβρίου μιλήσαμε στο σχολείο για την παγκόσμια ημέρα του Βρετανού συγγραφέα Roald Dahl. Ο Ρόαλντ Νταλ γεννήθηκε στις 13 Σεπτεμβρίου του 1916 στο Λάνταφ στην Ουαλία. Είχε Νορβηγική καταγωγή και Βρετανική υπηκοότητα. Όταν ο Roald Dahl ήταν τεσσάρων ετών, πέθανε η επτάχρονη αδελφή του, η Astri, από σκωληκοειδίτιδα.

Το πρώτο σχολείο που φοίτησε ο Dahl ήταν το καθεδρικό σχολείο του Λάνταφ. Στα 8 του χρόνια Roald και τέσσερις φίλοι του χτυπήθηκαν με βέργα από τον διευθυντή του σχολείου ως τιμωρία, επειδή είχαν βάλει ένα ψόφιο ποντίκι μέσα  σε ένα κουτί με καραμέλες στο κατάστημα που ανήκε σε μια “κακιά”  ηλικιωμένη γυναίκα. Ο Roald επίσης φοίτησε αργότερα σε αρκετά οικοτροφεία στην Αγγλία. Ο Dahl επίσης  ήταν πολύ ψηλός με ύψος 1,98 ως ενήλικας.

dahl_1-b

On September 13, we talked in class about the World Day dedicated to the British writer Roald Dahl. Roald Dahl was born on 13 September 1916 in Landau, Wales. He was of Norwegian descent and British citizenship. When Roald Dahl was four years old, Astri, his 7-year-old sister died of appendicitis.

The first school he attended was Ladag’s cathedral. At the age of eight, Roald and four of his friends were beaten with a stick by the school principal as a punishment because they had put a dead mouse in a box of candy in the shop belonging to a “mean” old woman. Roald later attended several boarding schools in England. Dahl was also very tall with a height of 1.98 as an adult.

dahl_2-bΕίχε παντρευτεί την Πατρήσια Νιλ και είχε 3 παιδιά. Επίσης είχε πάρα πολλές ιδιότητες: ήταν αεροπόρος, σεναριογράφος, μυθιστοριογράφος, ποιητής, διηγηματογράφος και συγγραφέας βιβλίων για παιδιά και για ενήλικες. Έχοντας την ιδιότητα του αεροπόρου πολέμησε ως πιλότος της ΡΑΦ στην Ελλάδα κατά την Γερμανική εισβολή τον Απρίλιο του 1941. Σπούδασε στην σχολή Renzο και Cathedral School. Πήρε το βραβείο Έντγκαρ Άλαν Πόε, την Αργυρή Πένα, World Fantasy Award for Life Achievement και το Golden Paintbrush.

Κάποια από τα πιο γνωστά του μυθιστορήματα είναι η Ματίλντα, Ο Τσάρλυ και το εργοστάσιο σοκολάτας και Β.F.G. (Μεγάλος Φιλικός Γίγαντας). Οι ιστορίες του έχουν μεταφραστεί σε 83 γλώσσες. Τελικά πέθανε στις 23 Νοεμβρίου του 1990 από λευχαιμία.

Τα βιβλία του  ΜΑΤΙΛΝΤΑ, Ο ΓΟΥΙΛΙ ΓΟΥΟΝΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΙΛΙΚΟΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ,  έγιναν αγαπημένες ταινίες για μικρούς και μεγάλους.

dahl_6

He was married to Patricia Nil and had 3 children. He had many qualities: he was an aviator, a screenwriter, a novelist, a poet, a writer and an author of books for children and adults. As an aviator he fought as a pilot of RAF in Greece during the German invasion in April 1941. He studied at Renzo and Cathedral School. He received the Edgar Alan Poe award, the World Fantasy Award, the Award for Life Achievement and Golden Paintbrush.

Some of his best known novels are Matilda, Charlie and the chocolate factory and B.F.G. (Big Gay Giant). His stories have been translated into 83 languages. Eventually, he died of leukemia on November 23, 1990.

The books of MATILDA, WILLI GUOONKA and THE CHOCOLATE FACTORY, THE GREAT FRIENDLY GIANT, have become favorite movies for both young and old readers.

Διάσημα λόγια του Ρόαλντ Νταλ

«Δεν παίζει ρόλο ποιος είσαι και πώς είσαι, αρκεί να σε αγαπάει κάποιος».

«Αν θέλεις να καταφέρεις οτιδήποτε στη ζωή σου, θα πρέπει να διαβάσεις πολλά βιβλία». dahl_7

«Όποιος δεν πιστεύει στη μαγεία, δε θα τη βρει ποτέ».

«Αν κάνεις καλές σκέψεις, αυτές θα λάμψουν στο πρόσωπό σου σαν ηλιαχτίδες και θα δείχνεις πάντα όμορφος».

dahl_8

«Οι μεγάλοι είναι πολύπλοκα πλάσματα, όλο ιδιορρυθμίες και μυστικά».

dahl_4-b