ΕΠΙΣΚΕΨΗ Α’ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Καλωσορίσατε παιδιά,

Στου σχολειού μας τη ζεστή αγκαλιά

Να μας πείτε χίλια δυο, για το δημοτικό

Έχουμε απορία φοβερή

για το πώς θα είναι εκεί

Περιμένουμε με αγωνία πολλή

Ο Σεπτέμβρης σαν θα ‘ρθει

Να βρεθούμε όλοι μαζί

Στου καινούριου του σχολειού μας την αυλή!

Με αυτό το όμορφο ποίημα  τα νήπια του 2ου Νηπιαγωγείου Λακκίου υποδέχτηκαν τα παιδιά της Α’ τάξης του σχολείου μας την Τετάρτη 29 Μαΐου 2019 . Πρωτάκια και νήπια παρακολούθησαν με ενδιαφέρον ανάγνωση παραμυθιού και συμμετείχαν σε κοινές δραστηριότητες. Τα παιδιά του δημοτικού χάρισαν στα παιδιά του νηπιαγωγείου μία σειρά βιβλίων της Α’ δημοτικού και παρουσίασαν τις εμπειρίες τους από το δημοτικό σχολείο. Και φυσικά… το παιχνίδι ήταν αυτό που κυριάρχησε στη συνάντηση αυτή!!!

Το ραντεβού ανανεώθηκε για τον Ιούνιο με την επίσκεψη των νηπίων στο δημοτικό σχολείο.

Η επίσκεψη αυτή είχε ως  στόχο τη γνωριμία των μαθητών της Α’ δημοτικού με τα νήπια που θα φοιτήσουν τον Σεπτέμβρη στο δημοτικό σχολείο και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των δράσεων του σχολείου μας για τη ομαλή μετάβαση των μαθητών στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα. Η δράση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της νηπιαγωγού κας Φανής Ιωαννίδου και των δασκάλων της Α’ τάξης κου Γιώργου Κόλλια, κας Τάνιας Φίστα και κας Ελένη Χατζητσολίδη.

Ευχαριστούμε πολύ τη νηπιαγωγό και τα παιδιά της για τη θερμή υποδοχή!!!