ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

Την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ1 του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Γεωπονικό Κέντρο του κ. Τάσου Νταλλαρή στο Λακκί. Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της εκπόνησης εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα τη μόλυνση του περιβάλλοντος. Τους μαθητές συνόδευσαν η δασκάλα του τμήματος κ. Εύα Πανταζή και οι εκπαιδευτικοί κ. Νίκος Κουκούτσης και κ. Γεωργία Αυγουστίνου.

Κατά την  επίσκεψη αυτή οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον χώρο και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη σωστή χρήση  των φυτοφαρμάκων και των λιπασμάτων και για τις αρνητικές συνέπειες που έχει η λανθασμένη χρήση τους για τον άνθρωπο και για το περιβάλλον. Επίσης, πήραν πληροφορίες για τη χρησιμότητα του θερμοκηπίου και την προτίμηση στη χρήση βιολογικών φαρμάκων.

Παρατήρησαν στο μικροσκόπιο φύλλα δέντρων που είχαν προσβληθεί από έντομα και μύκητες .

Κατά την επιστροφή τα παιδιά αποτύπωσαν στο χαρτί τις εμπειρίες τους από την επίσκεψη…