ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ

Με στόχο την ευαισθητοποίηση της “μελλοντικής” γενιάς εθελοντών αιμοδοτών, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019   εκπαιδευτική επίσκεψη των Ε’ και Στ’ τάξεων του Σχολείου μας στη Δημοτική Αίθουσα Αιμοδοσίας στο Λακκί της Λέρου, όπου πραγματοποιήθηκε εθελοντική αιμοδοσία. Τους μαθητές συνόδευσαν οι δάσκαλοί τους  κ.κ. Τακίδης Κυριάκος, Καφρίτσα Βασιλική, Τζόλου Θεοδώρα, Μποζίνη Ελένη και Αποστολίδης Κωνσταντίνος.

Αρχικά τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα οφέλη της αιμοδοσίας και στη συνέχεια παρακολούθησαν τη διαδικασία   βλέποντας τους δασκάλους τους να αιμοδοτούν!!!

Αυτή  η εκπαιδευτική επίσκεψη είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αλληλεγγύης και εθελοντικής προσφοράς σε κάθε συνάνθρωπο που βρίσκεται σε μία δύσκολη στιγμή της ζωής του και χρειάζεται αίμα.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Λέρου “Η Ζωή” και, ιδιαίτερα, την κα Έλενα Πεντζίκη  για την υποδοχή και την ξενάγηση των μαθητών μας στην αίθουσα Αιμοδοσίας.