ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Συγγραφέας: 6/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 30-01-2020

Η 30η Ιανουαρίου,  είναι ημέρα αφιερωμένη στους προστάτες των Γραμμάτων, «Τους τρεις μεγίστους φωστήρας, της Τρισηλίου Θεότητος….» τους Άγιους Τρεις Ιεράρχες,  το Μέγα Βασίλειο, το Γρηγόριο το θεολόγο και τον ξακουστό Ιωάννη Χρυσόστομο, οι οποίοι φώτισαν την οικουμένη με τις θείες διδασκαλίες τους και τον τρόπο ζωής τους.

Το σχολείο μας τιμώντας και φέτος τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών, έλαβε μέρος στον  καθιερωμένο εκκλησιασμό στον ιερό ναό της ενορίας μας, όπου τρεις μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, μίλησαν για τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών.

Στη συνέχεια στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον ιερέα της ενορίας μας, για τη σημασία του έργου και του τρόπου ζωής  των Τριών Ιεραρχών και τη μεγάλη συμβολή τους στην ανάπτυξη της φιλανθρωπίας και των γραμμάτων.