ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ

Συγγραφέας: 6/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 12-12-2018

Τη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, ενημερωτική δράση με θέμα την αξία του εθελοντισμού.

Το σχολείο μας επισκέφτηκε ομάδα εθελοντών της «ΑΚΤΙΝΑΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ», του δήμου Αγρινίου με επικεφαλής την κ. Ανθούλα Μακρή, η οποία μέσα από μια ιστορική αναδρομή  στον εθελοντισμό, αναφέρθηκε στους τομείς δραστηριότητας των εθελοντικών ομάδων και τους γενικότερους  στόχους του κινήματος του εθελοντισμού. Μέσα από την προβολή φωτογραφικών στιγμιότυπων από πολιτιστικές, αθλητικές, πολιτιστικές και περιβαλλοντικές δράσεις στις οποίες συμμετείχαν μικροί και μεγάλοι εθελοντές, έγινε κατανοητή η αξία του εθελοντισμού και η τεράστια συμβολή του στη δημιουργία μιας ανθρώπινης κοινωνίας στην οποία κυρίαρχα στοιχεία θα είναι η αγάπη,  ο αλτρουισμός, η αλληλοβοήθεια, η αλληλεγγ ύη, ο σεβασμός στον άνθρωπο και στο περιβάλλον.