Ημερίδα – Παροχή Πρώτων Βοηθειών

Στα πλαίσια εκπαιδευτικών δράσεων που πραγματοποιεί το σχολείο μας πάνω σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης κινδύνων από έκτακτα περιστατικά και με σκοπό την ενημέρωση κι ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αγωγής υγείας, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου, την Τρίτη 6 Μαρτίου 2018, επιμορφωτική ενημερωτική ημερίδα ( για μαθητές της Δ΄- Ε΄ & ΣΤ΄ τάξης)  σε θέματα αντιμετώπισης κινδύνων και παροχής πρώτων βοηθειών σε έκτακτα περιστατικά, όπως πνιγμός, ηλεκτροπληξία, απώλεια αισθήσεων, τσιμπήματα εντόμων και φιδιών, κρίσεις επιληψίας κ.α.

Την ενημέρωση ανέλαβε ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό του Ε.Κ.Α.Β Αγρινίου, το οποίο με απλό, κατανοητό, αλλά παράλληλα κι επιστημονικό τρόπο παρουσίασε σε εκπαιδευτικούς και μαθητές το σημαντικό έργο που επιτελείται από το Ε.Κ.Α.Β, καθώς και τους τρόπους με τους οποίους χορηγούνται οι πρώτες βοήθειες σε άτομα που το έχουν ανάγκη.