Η Πυροσβεστική στο σχολείο μας

Συγγραφέας: 6/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΟΥ | Κατηγορία Γενικά | , στις 25-01-2018

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε  την Τετάρτη 24/01/2018,  στο χώρο του σχολείου, εκπαιδευτική ημερίδα –  ενημέρωση από ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αγρινίου, πάνω σε θέματα πυροπροστασίας, πυρόσβεσης, αντιμετώπισης έκτακτων περιστατικών και διαχείρισης σεισμικού κινδύνου.

Οι άνδρες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αγρινίου, με απλό και κατανοητό τρόπο ενημέρωσαν μαθητές και εκπαιδευτικό προσωπικό για τα μέσα πυρόσβεσης, τα προληπτικά μέτρα που πρέπει να λαμβάνονται για την αποφυγή κινδύνων σε περίπτωση πυρκαγιών, πλημμύρας,  σεισμών κλπ. καθώς και τον τρόπο αντίδρασης σε περιπτώσεις εκτάκτου κινδύνου.

Οι μικροί μαθητές μας άκουσαν με μεγάλη προσοχή  τις οδηγίες των ειδικών και ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα όταν έγινε επίδειξη του εξοπλισμού των πυροσβεστών και των πυροσβεστικών μέσων, αλλά και τη στιγμή  που οι ίδιοι έγιναν για λίγο  «μικροί πυροσβέστες», κρατώντας και  χρησιμοποιώντας –  με την καθοδήγηση των πυροσβεστών  – την πυροσβεστική μάνικα.

Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας

Την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2018, πραγματοποιήθηκε η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Η πίτα, την  οποία ευλόγησε ο ιερέας της ενορίας μας πατήρ Χριστόφορος, ήταν προσφορά της «Ακτίνας εθελοντισμού» του δήμου Αγρινίου και στην εκδήλωση παρευρέθησαν ως εκπρόσωποι της Δημοτικής Αρχής Αγρινίου, οι Αντιδήμαρχοι Ιωάννης Φαρμάκης και Ευθύμιος Γρίβας, μαζί με την υπεύθυνη της Ακτίνας Εθελοντισμού Ανθούλα Μακρή και εθελοντές του Δήμου Αγρινίου, οι οποίοι και μοίρασαν παιχνίδια σε όλους τους  μαθητές  του σχολείου μας, δημοτικού και νηπιαγωγείου, καθώς και εκπρόσωποι του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.

Ευχόμαστε σε όλους, μαθητές, γονείς εκπαιδευτικούς, καλή χρονιά, υγεία, προσωπική και οικογενειακή ευτυχία.