Το σχολείο μας

Το σχολείο μας, η ανεγέρθη του οποίου  έγινε το 1956  με δαπάνη της Βρετανικής Βοήθειας υπέρ των σεισμοπαθών. Η κατασκευή του υπόστεγου των ορόφων, των παραθύρων και η συντήρηση του σχολείου πραγματοποιήθηκαν με δαπάνη της Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης Καρδίτσας και επί προεδρίας του Αχιλλέα Χ. Χαλβατζάρα. Βρίσκεται στο χωριό Κυψέλη (Μπαλταλάρ) στο Ανατολικό  τμήμα  της Καρδίτσας και σε απόσταση 23 χιλιομέτρων από αυτή. Η γεωγραφική της Κυψέλης παρουσιάζει ορισμένα πλεονεκτήματα όπως εύφορη γη, βρίσκεται ανάμεσα σε τρεις αρχαίους ποταμούς τον Απιδανό ή Φαρσαλίτη, τον Κουάριο ή Ονόχωνο  τον Ενιπέα και πολλούς παραπόταμους. Από το 1881, που ελευθερώθηκε η Θεσσαλία από τους Τούρκους και μέχρι το 1914 υπαγόταν στο δήμο Κιερίου με πρωτεύουσα τους Σοφάδες. Το 1999 υπάχθηκε στο δήμο Άρνης με έδρα την Ματαράγκα.      ( Χαλβατζάρας, 2008) Σύμφωνα με το πρόγραμμα Καλλικράτης,  αποτελεί την κοινότητα Κυψέλης που υπάγεται στο δήμο Σοφάδων.

IMG 20240123 080854