Στη Φιλαρμονική και στο Φρούριο

Πέμπτη 22 Νοεμβρίου. Οι μαθητές της Α΄ τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Πώς τους ήχους να αγαπώ σε έναν τόπο μουσικό… σε μια φιλαρμονική θα μπω!” που έγινε στο χώρο της Φιλαρμονκής Ν.Μάντζαρος. Οι υπεύθυνοι του γραφείου σχολικών δραστηριοτήτων της Κέρκυρας δημιούργησαν ένα βιωματικό εργαστήρι, ώστε οι μαθητές να έρθουν κοντά με τους ήχους, τη μουσική και τα μουσικά όργανα. Ήταν πράγματι εύστοχο και απολαυστικό! Την ίδια μέρα οι μαθητές των Β1 και Β2 επισκέφτηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας και το Παλαιό Φρούριο. Μετά από μια όμορφη ενημέρωση στο παιδικό τμήμα της βιβλιοθήκης, ακολούθησε μια σύντομη ξενάγηση στα βασικά αξιοθέατα του χώρου. Η τελευταία στάση στην κορύφη-σταυρό του φρουρίου μάς αντάμειψε με μια υπέροχη πανοραμική εικόνα της πόλης.