Ταξιδεύοντας παρέα με ένα βιβλίο

8_3_17Την περασμένη Τετάρτη μια συγγραφέας- ιστορικός “ταξίδεψε” νοσταλγικά τους μαθητές του Α1 σε μια άλλη εποχή. Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Ταξιδεύοντας με ένα βιβλίο” οι μαθητές με τη βοήθειά της ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με τα φθίνοντα παραδοσιακά επαγγέλματα. Δημιουργικός αρωγός ήταν το βιβλίο “Η φαντασία δημιουργεί ιστορία”. Οι μαθητές άκουσαν την ιστορία, η οποία βασίζεται σε τοπικό μύθο της περιοχής της Φωκίδας σχετικό με το επάγγελμα του βυρσοδέψη, συζήτησαν για τα παραδοσιακά επαγγέλματα, είδαν εικόνες και άγγιξαν πραγματικά επεξεργασμένα δέρματα. Η δράση ολοκληρώθηκε με παίξιμο ρόλων καθώς και με εικαστικές δημιουργίες των ίδιων των μαθητών. Ευχαριστούμε θερμά την Ελένη Ρένεση. Εις το επανιδείν!