Άσκηση Ετοιμότητας Σεισμού

Τη Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η πρώτη Άσκηση Ετοιμότητας για Σεισμό για τη φετινή χρονιά.

Μετά το χαρακτηριστικό ήχο του κουδουνιού οι μαθητές μπήκαν κάτω από τα θρανία τους και όταν ξαναχτύπησε το κουδούνι σχημάτισαν σειρές και κάθε τάξη βγήκε με τη σειρά της στην αυλή, στο γήπεδο του μπάσκετ που είχε οριστεί ως χώρος συγκέντρωσης. Αφού έγιναν οι απαραίτητες παρατηρήσεις σχετικά με το βαθμό επιτυχίας και σημεία που θα έπρεπε να προσέξουμε την επόμενη φορά, μαθητές και εκπαιδευτικοί επέστρεψαν στις τάξεις τους.

Σχέδιο Διαφυγής

Το σχετικό έγγραφο από τη Δ/νση Α’θμιας Εκπαίδευσης μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη σεισμική προστασία και πρόληψη μπορείτε να βρείτε στη σελίδα του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.